AstroGALLERY 
AstroGALLERY - Tu wiesz co oglądasz
    
 Przeglądasz Do zdjęć
* * 
Astrofotografia amatorska Tu
 
W tej kategorii pojawią się zdjęcia miłośników amatorskiej astrofotografii, którzy zechcieli opublikować na naszych łamach swoje zdjęcia.
(Michał Matraszek)
*
*


Promocja
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
Ogólniej
* * 
Astronomia amatorska (1/3) Ogólniej
Strona główna   

Zdjęcia związane z działalnością astronomów - amatorów: obserwacjami, astrofotografią, spotkaniami, instytucjami i organizacjami.
(Agata Makieła)
*
*

Podkategorie
* * 
Amatorskie odkrycia i programy obserwacyjne (18/0) Podkategoria
 

Tu znajdują wszelkie obrazki dotyczące amatorskich odkryć i programów obserwacyjnych - np. mapki i zdjęcia nowo odkrytych obiektów (np. komet, gwiazd nowych, gwiazd zmiennych).
(Leszek Błaszczyk)
*
*

* * 
Ariel Majcher (52/0) Podkategoria
 

Kategoria ta zawiera fotografie nieba autorstwa naszego kolegi, Ariela Majchera. Urodzony 11 lutego 1977 w Pyrzycach, zamieszkaly w Dębnie (oba miasta w woj. Zachodniopomorskim), absolwent astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pisze o sobie:

Od 1994 r. (z przerwą w latach 1996 - 2000) uczestniczę w obozach i seminariach Klubu Astronomicznego "Almukantarat", a od 1998 r. w Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii.
Astronomią interesuję się mniej więcej od 1990 roku, po tym, jak w prezencie z okazji I Komunii Św. (1986 r.) dostałem od wujka plastikową lunetkę "Astro Cabinet 90". Astrofotografią zacząłem zajmować się ok 1995 r., ale pierwsze próby nie były zbyt udane (wtedy nie miałem nawet lustrzanki obiektywowej).
Kilka zdjęć ukazało się w czasopismach: "Postepy Astronomii", "Urania-PA" i "Vademecum Milosnika Astronomii".
W 1999 r. (chyba) byłem w pierwszej trójce konkursu na Superznawcę Układu Słonecznego ogłoszonego na łamach "Uranii-PA"

(Michał Matraszek)
*
*

* * 
Janusz Wiland (17/0) Podkategoria
 

W kategorii tej zebrane zostały fotografie autorstwa Janusza Wilanda, doświadczonego miłośnika astronomii i od 1996 roku prezesa warszawskiego oddziału PTMA.

Fotografuję od 1968, kiedy to moim pierwszym aparatem była Smiena-8. Po kilku latach w 1976 roku kupiłem sobie lustrzankę obiektywową Zenit-E. Przez 15 lat z powodzeniem ten aparat wiernie mi służył aż do 1981, kiedy to kupiłem sobie jeszcze Pentax Asahi. Ten Zenit-E stosowałem do zdjęć astronomicznych jeszcze w 1999 roku, aż do momentu totalnego zacięcia się migawki. Miałem własną ciemnię fotograficzną w łazience i sam bawiłem się w wywoływanie negatywów i zdjęć. W tamtych początkowych czasach mojego fotografowania (koniec lat 60-tych) zainteresowałem się także astronomią i do tej pory dla mnie jest niepojęte dlaczego swoje pierwsze astronomiczne zdjęcie wykonałem dopiero 15 grudnia 1982 podczas zaćmienia Słońca. Następne zdjęcia nieba udało mi sie wykonać dopiero 12 grudnia 1987. Było to wtedy, gdy wykonałem swój pierwszy drewniany przyrząd do prowadzenia za gwiazdami. Wtedy też zaczęła się dla mnie epoka kolorowych zdjęć w astronomii, która trwa do tej pory. Moje zdjęcia zostały wyróżnione w konkursie "Wiedzy i Życia", niektóre trafiły też na okładkę pisma "Postępy Astronomii".

Więcej zdjęć i informacji odnaleźć można na stronie domowej Janusza Wilanda. Odznaczony złotą honorową odznaką PTMA autor pisze też o sobie: "W swoim życiu miałem wiele różnych zainteresowań, ale astronomia chyba mi już nie przejdzie".
(Marcin Marszałek)
*
*

* * 
Klub Astronomiczny Almukantarat (50/7) Podkategoria
2002 - Obóz astronomiczny, Załęcze Wielkie   2003 - Obóz astronomiczny, Załęcze Wielkie  2004 - Almukantarat w TIE  2005 - Obozy astronomiczne, Załęcze Wielkie  2006 - Eclipse Hunters  2006 - Obozy astronomiczne, Załęcze Wielkie  2009 - Obóz astronomiczny, Rączki    

Kategoria prezentuje zdjęcia wykonane przez członków i sympatyków Klubu Astronomicznego Almukantarat.

Klub jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, którego głównym celem statutowym jest popularyzacja astronomii i pokrewnych dziedzin nauki, szczególnie wśród młodzieży. Organizuje obozy letnie oraz spotkania śródroczne, na których prowadzone są wykłady teoretyczne z astronomii, jak również obserwacje nieba.
(Anna Marszałek)
*
*

* * 
Konrad Dobosz (27/0) Podkategoria
 

Kategoria zawiera zdjęcia miłośnika astronomii, Konrada Dobosza.

Nazywam się Konrad Dobosz, urodziłem się w 1989 roku w Łasku i tu mieszkam. Moim największym zainteresowaniem (praktycznie od dzieciństwa) jest astronomia, nie licząc wielu innych pasji. Od kilku lat poza astronomią obserwacyjną zaczęła mnie też interesować astrofotografia. Posiadam teleskop U13 czyli Cassegrain 200/3500, kamerkę internetową ToUcam pro przerobioną do astrofotografii oraz na długie czasy naświetlania, a więc nadającą się do fotografowania innych obiektów poza planetami. Niestety mieszkam w środku miasta, co znacznie osłabia moje możliwości obserwacyjne ze względu na silne zanieczyszczenie światłem. Niemniej jednak staram się uzyskiwać jak najlepsze wyniki w astrofotografii.
(Leszek Błaszczyk)
*
*

* * 
Marcin Grzybowski (61/0) Podkategoria
 

Fotografie wykonane przez Marcina Grzybowskiego.

Urodziłem się w Bydgoszczy, mam 26lat. Pracuję a astronomia to moje hobby. Należę do Pałucko Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomicznego PPSAE z siedzibą w Niedzwiadach. Tam mam montaż i teleskop Bresser 10/1000 przez którego ręcznie prowadzę aparat. Astronomią zajmuję się od 1990 roku a fotografią od momentu pojawienia się komety Hale Bopp. Od niedawna posiadam aparat Canona 300D, a zanim przerzuciłem się na fotografię cyfrową fotorafowałem Prakticą Vlc i Zenitam 122.

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Marcina.
(Anna Marszałek)
*
*

* * 
Radosław Ziomber (83/1) Podkategoria
Księżyc w obiektywie Radosława Ziombera   

Fotografie wykonane przez Radosława Ziombera.

Nazywam się Radosław Ziomber. Urodziłem się w 1988 roku. "Astrofotografuję" od czwartej klasy szkoły podstawowej. Mam trzy wyróżnienia w konkursach w "Wiedzy i Życiu". Fotografuję Prakticą MTL 5. Posiadam teleskop firmy "Uniwersał" model nr. 13 (średnica 20 cm, ogniskowa 3,5 m), obiektyw MTO 11 SA, telekonwerter Tk 2 M. Niestety z teleskopu korzystam rzadko, gdyż jest on bardzo ciężki. Mieszkam w "zanieczyszczonym światłem" mieście. Niestety moje podwórko otaczają domy sąsiadów i latarnie, dlatego zdjęcia nie są zawsze najwyższej jakości.
(Michał Matraszek)
*
*

* * 
Robert Bodzoń (37/0) Podkategoria
 

Zdjęcia autorstwa miłośnika astronomii i naszego redakcyjnego kolegi, Roberta Bodzonia. Wszystkie zostały wykonane w Jarosławiu aparatem Zenit 12 XP na filmach Konica VX 100 -- VX 400 oraz Fujicolor Superia 200 -- 400. Fotografie przedstawiają Słońce, Księżyc i gwiazdy oraz takie zjawiska jak koniunkcje planet czy zaćmienia. Można też obejrzeć zdjęcia komet czy zarejestrowane błyski ISS i satelitów Iridium. W opisach znajduje się dodatkowo informacja o użytym obiektywie i czasie naświetlania.

Urodziłem się 13 lipca 1969 roku w Jarosławiu, gdzie mieszkam do dzisiaj. Astronomią zainteresowałem się mając 10 lat i w 1980 roku wstąpiłem do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Moją pierwszą poważną obserwacją astronomiczną było całkowite zaćmienie Księżyca 4 maja 1985 roku, którą wykonałem kilka miesięcy po przystąpieniu do Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. W 1988 roku zostałem laureatem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu. Astrofotografią zajmuję się od 6 lat i z czasem sprawia mi ona coraz więcej przyjemności. W tym roku otrzymałem wyróżnienie w konkursie na najlepsze zdjęcie nieba AD 2001, organizowanym przez redakcję czasopisma "Urania - PA". Oprócz tego prowadzę obserwacje wizualne zjawisk zaćmieniowych i zakryciowych, komet oraz gwiazd zmiennych. Obecnie jestem nauczycielem geografii w 5 Gimnazjum w Przemyślu, gdzie prowadzę Kółko Astronomiczne.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że Pan Robert Bodzoń, miłośnik i popularyzator astronomii, zmarł 28 sierpnia 2012 roku. Obserwuje teraz niebo z bliska...
(Wojtek Rutkowski)
*
*

* * 
Telescopes In Education (6/1) Podkategoria
2004 - Almukantarat w TIE   

Program "Telescopes In Education" umożliwia uczniom i studentom dostęp do zdalnie sterowanych teleskopów i kamer CCD. Mogą oni własnoręcznie prowadzić obserwacje astronomiczne "na żywo" przez Internet. Jest to dobra okazja w dla szkół i uczelni, które posiadają dostęp do Internetu ale nie stać ich na własny teleskop bądź mają siedzibę w dużym mieście, gdzie warunki nie sprzyjają obserwacjom.
(Jan Lemiech)
*
*

* * 
Łukasz Wojtyniak (14/0) Podkategoria
 

Astrofotografia w wykonaniu Łukasza Wojtyniaka.

Nazywam się Łukasz Wojtyniak. Astronomia moją pasją stała się dość nagle tuż przed częściowym zaćmieniem Słońca 31 maja 2003 roku. Wtedy równie nagle specjalnie na to zaćmienie dostałem swój pierwszy teleskop Uniwersał 90/900. Tym się ogólnie wszystko zaczęło. Jednak pamiętam obserwacje lornetową zaćmienia Słońca z 11 sierpnia 1999 roku. Ta obserwacja była pierwszą wcześniej zaplanowaną. Bardzo żałuję, że właśnie wtedy się wszystko nie zaczęło, bo od 1999 do 2003 roku było wiele ciekawych zjawisk, których nie widziałem.

Dzisiaj obok astronomii drugą pasją jest fotografia. Ale na poważnie to również bardzo niedawno się to narodziło, bo 2004 roku. Teraz posiadam kolekcję tysięcy zdjęć, głównie astronomicznych, ale nie tylko.

Obserwowałem 3 zaćmienia Słońca (czwarte zaćmienie całkowite w Turcji stoi w kolejce) i niestety przez pech pogodowy byłem świadkiem tylko jednego całkowitego zaćmienia Księżyca z 5 października 2004 roku.


Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Łukasza.
(Anna Marszałek)
*
*


Zdjęcia
* * 
schemat połączenia kamerki z laptopem

schemat połączenia kamerki z laptopem
Grafika JPEG 836x461
70kB (1642/0.42)
   schemat połączenia webkamerki z laptopem poprzez złącze USB-LPT

Dodał: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:28:35+01

Uaktualnił: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:39:00+01

*
*


* * 
złącze LPT-USB1

złącze LPT-USB1
Grafika JPEG 1144x856
170kB (1094/0.28)
   wygląd konwertera USB-LPT

Dodał: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:26:03+01

Uaktualnił: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:41:44+01

*
*


* * 
Słońce

Słońce
Grafika JPEG 593x897
24kB (3018/0.59)
   Jedno ze zdjęć Słońca wykonanych przez Dawida Mazura zanim udało mu się zaobserwować erupcję. Widoczne jest pociemnienie brzegowe. Wykorzystano między innymi aparat fotograficzny Zenit 19, teleobiektyw MTO-1000 i filtry słoneczny UV (*CIO 120x1) oraz zielony (OC12 120x1).

Dodał: Marcin Marszałek - 2003-11-09 19:57:09+01

Uaktualnił: Marcin Marszałek - 2003-11-11 12:29:50+01

*
*


* * 
złącze LPT-USB2

złącze LPT-USB2
Grafika JPEG 1144x856
153kB (827/0.21)
   wygląd konwertera USB-LPT wersja 2

Dodał: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:27:17+01

Uaktualnił: Ariel Majcher - 2007-01-04 12:44:38+01

*
*


* * 
Noworoczny błysk Iridium

Noworoczny błysk Iridium
Grafika JPEG 721x473
20kB (2406/0.45)
   Zdjęcie przedstawia błysk podczas przelotu jednego z satelitów systemu Iridium. Czas: 1 stycznia 2003 17:06 CET. Stanowisko: Białystok (Starosielce). Jasność: -8m. Położenie na niebie: azymut 44 (NE), wysokość 56. Sprzęt: aparat Zenit ET; Obiektyw 2/37; film Fuji Press 800; ekspozycja 4 min.

Dodał: Łukasz Wołyniec - 2003-01-24 21:19:18+01

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2003-11-02 21:40:35+01


Źródło: PTMA Białystok
*
*


* * 
Najbardziej charakterystyczny zimowy gwiazdozbór - Orion

Najbardziej charakterystyczny zimowy gwiazdozbór - Orion
Grafika JPEG 613x606
23kB (9335/1.72)
   Orion to chyba najbardziej znana i charakterystyczna zimowa konstelacja, którą bez trudu rozpoznamy nad horyzontem w południowej części naszego zimowego nieba. Uwagę zwracają przede wszystkim trzy gwiazdy tworzące tzw. "Pas Oriona", które prawie idealnie wyznaczają kierunek do najjaśniejszej gwiazdy na niebie - Syriusza. Nieco poniżej pasa możemy zauważyć piękną mgławicę, skatalogowaną przez Messiera pod numerem 42 (M42), która na tym zdjęciu jest widoczna w postaci czerwonej plamki. Mgławica ta jest doskonale widoczna już przy pomocy lornetki. Zdjęcie wykonano w lutym 2002, przy użyciu aparatu Zenit ET i obiektywu 50 mm, na filmie Fuji Superia ISO 200, przy ekspozycji 30 sek. na sztywnym statywie bez prowadzenia.

Dodał: Łukasz Wołyniec - 2002-12-16 17:43:53+01

Uaktualnił: Łukasz Wołyniec - 2002-12-18 15:01:33+01


Źródło: PTMA Białystok
*
*


* * 
Wenus w Plejadach i Jowisz

Wenus w Plejadach i Jowisz
Grafika JPEG 700x900
127kB (778/0.38)
   3 kwietnia 2012. Złączenie Wenus z Plejadami. Nisko nad horyzontem (między gałęziami) widoczny jest Jowisz. Zdjęcie wykonano aparatem Canon S1 IS.

Dodał: Michał Matraszek - 2012-04-05 20:27:03+02

*
*


* * 
Wenus w Plejadach (II)

Wenus w Plejadach (II)
Grafika JPEG 1200x800
12kB (757/0.37)
   Złączenie Wenus z Plejadami sfotografowane 3 kwietnia 2012 roku przez Andrzeja Karonia. Wykorzystano obiektyw 500m z adapterem bagnetowym M42-SonyAlpha.
Zdjęcie wykonał i nadesłał Andrzej Karoń. Dziękujemy!

Dodał: Michał Matraszek - 2012-04-05 20:25:09+02

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2012-04-05 21:29:01+02

*
*


* * 
Jowisz i Księżyc, 25 marca 2012

Jowisz i Księżyc, 25 marca 2012
Grafika JPEG 675x900
116kB (5127/2.53)
   25 marca 2012 roku. Złączenie Jowisza i Księżyca na tle konstelacji Barana. Kąt między ciałami niebieskimi wynosi 4 stopnie, a faza Srebrnego Globu - około 9 procent.

Dodał: Michał Matraszek - 2012-03-31 12:15:42+02

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2012-10-28 15:43:59+01

*
*


* * 
Hiady i Plejady

Hiady i Plejady
Grafika JPEG 1200x900
82kB (1114/0.55)
   Dwie gromady otwarte w gwiazdozbiorze Byka: Hiady (w kształcie litery V, po lewej stronie) i Plejady (niewielkie skupisko gwiazd w prawej części zdjęcia).

Dodał: Michał Matraszek - 2012-03-29 09:16:54+02

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2012-03-29 09:59:49+02

*
*


* * 
Wenus w Plejadach (I)

Wenus w Plejadach (I)
Grafika JPEG 1200x800
15kB (1247/0.62)
   Złączenie Wenus z Plejadami sfotografowane 3 kwietnia 2012 roku przez Andrzeja Karonia. Wykorzystano obiektyw 135mm z adapterem bagnetowym M42-SonyAlpha.
Zdjęcie wykonał i nadesłał Andrzej Karoń. Dziękujemy!

Dodał: Michał Matraszek - 2012-04-05 20:24:00+02

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2012-04-05 21:28:47+02

*
*


* * 
Zmiany położenia księżyców Jowisza

Zmiany położenia księżyców Jowisza
Grafika JPEG 1900x2600
636kB (1373/0.63)
   Kompozycja 20 zdjęć Jowisza wykonanych między 9 sierpnia i 9 września 2009 roku. Widoczne jest zmieniające się położenie 4 największych księżyców planety. Dodatkowo, z prawej strony - złączenie Księżyca i Jowisza 2 września 2009.
Fotografie wykonał pan Andrzej Hak aparatem Canon Power Shot S2 IS na statywie z użyciem ogniskowej 72 mm x 4 krotny zoom cyfrowy.

Dziękujemy za nadesłanie zdjęcia i zgodę na jego wykorzystanie.

Dodał: Michał Matraszek - 2011-10-22 17:32:09+02

*
*


* * 
Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Krzysztofa Kubika

Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Krzysztofa Kubika
Grafika JPEG 1260x1116
1018kB (1831/0.50)
   Fotografia komety 17P/Holmes wykonane przez Krzysztofa Kubika 6 listopada 2007 roku w Dublinie. Aparat: Canon EOS 350D, obiektyw Sigma 70-300mm, czas naświetlania 15 sekund, ISO 800, przesłona 4.5, ogniskowa 149mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2007-11-11 15:28:11+01

*
*


* * 
Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (3)

Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (3)
Grafika JPEG 3264x2448
1229kB (1453/0.40)
   Kometa 17P/Holmes sfotografowana 31 października 2007 roku o 0:49 naszego czasu przez Andrzeja Karonia. Przesłona F/4.5, czas naświetlania 7 sekund, ISO 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2007-11-10 20:07:04+01

Uaktualniła: Teresa Kubacka - 2007-11-10 23:31:50+01

*
*


* * 
Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (2)

Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (2)
Grafika JPEG 3264x2448
1847kB (2735/0.75)
   Kometa 17P/Holmes sfotografowana 31 października 2007 roku o 0:34 naszego czasu przez Andrzeja Karonia. Przesłona F/2.7, czas naświetlania 10 sekund, ISO 400. Kometa to żółtawy obiekt znajdujący się nieco powyżej i nieco na lewo od środka zdjęcia. W dolnej części fotografii widoczne są Plejady. Sama kometa znajduje się w Perseuszu. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2007-11-10 20:03:41+01

Uaktualniła: Teresa Kubacka - 2007-11-10 23:30:33+01

*
*


* * 
Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (1)

Kometa 17P/Holmes - zdjęcie Andrzeja Karonia (1)
Grafika JPEG 3264x2448
1941kB (1283/0.35)
   Kometa 17P/Holmes sfotografowana 29 października 2007 roku o 23:36 naszego czasu przez Andrzeja Karonia. Przesłona F/2.7, czas naświetlania 10 sekund, ISO 400. Kometa to żółtawy obiekt w środku zdjęcia, tworzący trójkąt (prawie) równoboczny z dwoma jasnymi, niebieskawymi gwiazdami. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2007-11-10 19:57:32+01

Uaktualniła: Teresa Kubacka - 2007-11-10 23:31:15+01

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (1)

Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (1)
Grafika JPEG 800x533
19kB (4596/1.18)
   3 marca 2007, 22:57 GMT
Księżyc w maksymalnej fazie zaćmienia w Lwie.

Sprzęt: Canon EOS 350D, Sigma 70-300mm F4-5.6 DG Macro
Ogniskowa 300mm, przysłona 5.6, czas naświetlania 2 sek, ISO 800
Korekcja zdjęcia w Adobe Photoshop

Autor: Krzysztof Kubik

Dodała: Agata Makieła - 2007-03-05 12:55:38+01

Uaktualniła: Agata Makieła - 2007-03-05 23:13:45+01

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (3)

Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (3)
Grafika JPEG 1024x768
182kB (1294/0.33)
   3 marca 2007, 22:55 GMT
Księżyc w maksymalnej fazie zaćmienia w gwiazdozbiorze Lwa, na prawo Saturn

Sprzęt: Canon EOS 350D, Canon EF 18-55mm
Ogniskowa 30mm, przysłona 5.6, czas naświetlania 6 sek, ISO 800
Korekcja zdjęcia w Adobe Photoshop

Autor: Krzysztof Kubik

Dodała: Agata Makieła - 2007-03-05 14:47:34+01

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (2)

Zaćmienie Księżyca, 3 marca 2007 (2)
Grafika JPEG 1024x1192
387kB (2205/0.57)
   Klatka początkowa: 3 marca 2007, 20:42 GMT
Klatka koncowa: 4 marca 2007, 01:31 GMT

W maksymalnej fazie zjawiska cień Ziemi przechodził stosunkowo niedaleko północno zachodniego brzegu Księżyca, w związku z czym zaciemnienie jego tarczy nie było równomierne - północno zachodni brzeg tarczy Księżyca był przez cały czas jaśniejszy (klatki 26,27).

Sprzęt: Canon EOS 350D, Sigma 70-300mm F4-5.6 DG Macro
Ogniskowa 300mm, przysłona 5.6, czasy naświetlania od 1/650 przy ISO 100 do 1/5 przy ISO 1600 (klatki 26,27,28)

Autor: Krzysztof Kubik

Dodała: Agata Makieła - 2007-03-05 14:42:51+01

Uaktualniła: Agata Makieła - 2007-03-05 14:43:56+01

*
*


* * 
Półcieniowe zaćmienie Księzyca, 15 III 2006

Półcieniowe zaćmienie Księzyca, 15 III 2006
Grafika JPEG 846x684
180kB (1747/0.41)
   Zdjęcie półcieniowego zaćmienia Księżyca z 15 marca 2006 roku wykonane przez Patryka Majerskiego we Włocławku. Widoczne jest nieznaczne pociemnienie południowego brzegu Księżyca. Aparat Konica Minolta Z3, czas ekspozycji 1/400 sekundy, przesłona f/4.5, ogniskowa 69,5 mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodała: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:48:36+01

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2011-03-25 12:54:13+01

*
*


* * 
Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego

Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego
Grafika JPEG 2048x1536
480kB (1125/0.27)
   Zdjęcie z częściowego zaćmienia Słońca z 3 października 2005 roku wykonane przez Sławomira Zielińskiego. Aparat Konica Minolta DImage Z10, zoom optyczny x8, ogniskowa 48 mm, przesłona f/4.8, czas naświetlania 1/1600 sekundy, filtr klisza fotograficzna. Publikacja za zgodą autora.

Dodała: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:38:13+01

Uaktualniła: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:43:46+01

*
*


* * 
Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (II)

Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (II)
Grafika JPEG 2048x1536
609kB (916/0.22)
   Zdjęcie z częściowego zaćmienia Słońca z 3 października 2005 roku wykonane przez Sławomira Zielińskiego. Aparat Konica Minolta DImage Z10, zoom optyczny x8, ogniskowa 48 mm, przesłona f/4.8, czas naświetlania 1/640 sekundy, filtr klisza fotograficzna. Publikacja za zgodą autora.

Dodała: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:39:50+01

Uaktualniła: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:43:33+01

*
*


* * 
Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (III)

Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (III)
Grafika JPEG 2048x1536
901kB (1091/0.26)
   Zdjęcie z częściowego zaćmienia Słońca z 3 października 2005 roku wykonane przez Sławomira Zielińskiego. Aparat Konica Minolta DImage Z10, zoom optyczny x8, ogniskowa 48 mm, przesłona f/3.2, czas naświetlania 1/400 sekundy, filtr klisza fotograficzna. Publikacja za zgodą autora.

Dodała: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:40:53+01

Uaktualniła: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:43:23+01

*
*


* * 
Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (IV)

Zaćmienie Słońca 3 X 2005 Sławomira Zielińskiego (IV)
Grafika JPEG 2048x1536
865kB (921/0.22)
   Zdjęcie z częściowego zaćmienia Słońca z 3 października 2005 roku wykonane przez Sławomira Zielińskiego. Aparat Konica Minolta DImage Z10, zoom optyczny x8, ogniskowa 48 mm, przesłona f/3.2, czas naświetlania 1/400 sekundy, filtr klisza fotograficzna. Publikacja za zgodą autora.

Dodała: Anna Marszałek - 2006-03-19 22:44:31+01

*
*


* * 
Plejady Przemysława Rudzia i Cezarego Wieruckiego

Plejady Przemysława Rudzia i Cezarego Wieruckiego
Grafika JPEG 1024x762
429kB (3956/0.83)
   Przemysław Rudź i Cezary Wierucki wykonali tę fotografię Plejad w Belęcinie Nowym podczas pogodnych nocy 17-19 września 2004. Wykorzystany został apochromat TEC 140, Canon D10 (ISO 800) i montaż Losmandy G11. Zdjęcie, będące złożeniem 6 klatek dwuminutowych i 5 trzyminutowych, zostało obrobione cyfrowo w programach MaximDL, ImagePlus i Photoshop.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-09-24 23:35:54+02

*
*


* * 
Księżyc Oliwii Madej (1)

Księżyc Oliwii Madej (1)
Grafika JPEG 800x968
121kB (2313/0.48)
   Powierzchnia Księżyca sfotografowana przez Oliwię Madej 1 sierpnia 2004 w miejscowości Sulistrowiczki. Zdjęcie zostało wykonane przez teleskop Celestron C6-N (okular 6mm Celestron E-Lux) aparatem Zenit 21XP (1/60s, film Konica 400). Publikacja za zgodą autorki.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-09-12 14:37:48+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-09-12 14:39:13+02

*
*


* * 
Księżyc Oliwii Madej (2)

Księżyc Oliwii Madej (2)
Grafika JPEG 500x800
41kB (1563/0.33)
   Sierp Księżyca sfotografowany 11 lipca 2004 przez Oliwię Madej w Kaczorowie. Do wykonania zdjęcia wykorzystany został teleskop Celestron C6-N oraz aparat Zenit 21XP (1s, film Konica 400). Publikacja za zgodą autorki.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-09-12 14:41:00+02

*
*


* * 
Księżyc Oliwii Madej (4)

Księżyc Oliwii Madej (4)
Grafika JPEG 800x732
81kB (1425/0.30)
   Zdjęcie szczegółów powierzchni Księżyca wykonane 26 czerwca 2004 we Wrocławiu. Wykorzystany został teleskop Celestron C6-N i aparat Zenit 21XP (1s, film Fujicolor 400). Publikacja za zgodą autorki, Oliwii Madej.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-09-12 14:47:33+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-09-12 14:48:30+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (6)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (6)
Grafika JPEG 1600x1200
234kB (1122/0.23)
   Księżyc wyłania się z cienia podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:12:19+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:15:30+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (5)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (5)
Grafika JPEG 774x774
23kB (909/0.18)
   Księżyc wyłania się z cienia podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:10:47+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:17:40+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (4)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (4)
Grafika JPEG 920x919
22kB (804/0.16)
   Księżyc wyłania się z cienia podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:10:05+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:18:57+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (3)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (3)
Grafika JPEG 1600x1200
70kB (1005/0.20)
   Księżyc podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:08:49+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:20:46+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (2)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (2)
Grafika JPEG 1600x1200
105kB (1387/0.28)
   Księżyc podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:07:53+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:21:20+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (1)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (1)
Grafika JPEG 1600x1200
110kB (967/0.20)
   Wschodzący Księżyc podczas zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:05:47+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:21:34+02

*
*


* * 
Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (7)

Zaćmienie Księżyca w obiektywie Tomasza Klóski (7)
Grafika JPEG 1600x1200
168kB (1216/0.25)
   Księżyc podczas końcowej fazy zaćmienia 4 maja 2004. Zdjęcie wykonał z poznańskiej Cytadeli Tomasz Klóska aparatem Sony F828. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:13:32+02

Uaktualnił: Wojtek Rutkowski - 2004-05-05 21:15:08+02

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (I)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (I)
Grafika JPEG 800x547
296kB (1694/0.33)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:13:25+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (II)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (II)
Grafika JPEG 511x800
227kB (1658/0.33)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:14:45+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (III)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (III)
Grafika JPEG 800x534
276kB (1101/0.22)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:15:48+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (IV)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (IV)
Grafika JPEG 800x530
313kB (1237/0.24)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:16:37+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (V)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (V)
Grafika JPEG 800x538
285kB (1221/0.24)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:17:26+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VII)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VII)
Grafika JPEG 800x517
224kB (1381/0.27)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:19:01+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VIII)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VIII)
Grafika JPEG 522x800
325kB (1164/0.23)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:19:39+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (IX)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (IX)
Grafika JPEG 800x528
263kB (1527/0.30)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:20:18+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (X)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (X)
Grafika JPEG 800x531
438kB (3535/0.70)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:21:07+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VI)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Szubin (VI)
Grafika JPEG 800x527
377kB (3953/0.78)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku przez Marka Nikodema w Szubinie koło Bydgoszczy. Ekspozycja około 20-50 sek, film Bona Fuji 400 i Konica 400, aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor 28mm. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-23 22:18:19+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (I)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (I)
Grafika JPEG 1024x768
12kB (1354/0.27)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:04:43+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (II)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (II)
Grafika JPEG 1024x768
19kB (1261/0.25)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:04:59+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VIII)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VIII)
Grafika JPEG 1024x768
116kB (1217/0.24)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:10:32+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VII)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VII)
Grafika JPEG 1024x768
142kB (1131/0.22)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:10:01+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VI)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (VI)
Grafika JPEG 1024x768
109kB (1100/0.22)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:08:57+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (III)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (III)
Grafika JPEG 1024x768
104kB (1095/0.22)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:06:01+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (IV)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (IV)
Grafika JPEG 1024x768
154kB (3507/0.69)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:07:34+01

*
*


* * 
Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (V)

Zorza polarna, 20 listopada 2003, Czarny Dunajec (V)
Grafika JPEG 1024x768
116kB (1235/0.24)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 20 listopada 2003 roku aparatem cyfrowym Olympus C-730UZ w Czarnym Dunajcu koło Zakopanego. Czułość ISO 200, czas naświetlania 16 sekund. Autorami zdjęć są Krzysztof Smółka i Wojciech Głowacz. Publikacja za zgodą autorów.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-26 19:08:36+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (IV)

Zorza z okolic Szubina (IV)
Grafika JPEG 600x412
115kB (1128/0.22)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:19:34+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (II)

Zorza z okolic Szubina (II)
Grafika JPEG 600x412
112kB (1340/0.26)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:18:52+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (I)

Zorza z okolic Szubina (I)
Grafika JPEG 600x405
103kB (1384/0.27)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema z okolic Szubina, znajdującego się 18 kilometrów na południe od Bydgoszczy. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:18:23+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (V)

Zorza z okolic Szubina (V)
Grafika JPEG 600x412
120kB (1155/0.23)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:19:48+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (VI)

Zorza z okolic Szubina (VI)
Grafika JPEG 600x409
125kB (1287/0.25)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:20:06+01

*
*


* * 
Zorza z okolic Szubina (III)

Zorza z okolic Szubina (III)
Grafika JPEG 600x398
93kB (1214/0.24)
   Zdjęcie zorzy polarnej wykonane 29 października 2003 roku pomiędzy 21:00 a 23:45 przez Marka Nikodema. Aparat Nikon F80, obiektyw Nikkor28-105, t=30sek, błona Kodak 400. Publikacja za zgodą autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2003-11-04 23:19:11+01

*
*


* * 
Koronalny wyrzut masy?

Koronalny wyrzut masy?
Grafika JPEG 1848x1336
1055kB (5258/1.03)
   Taką fotografię Słońca udało się uzyskać Marcinowi Mazurowi w Lipnicy Górnej 22 października 2003 około godziny 12:50. Wykorzystał on aparat fotograficzny Zenit 19, teleobiektyw MTO-1000, telekonweter x4 i filtry słoneczny UV (*CIO 120x1) oraz zielony (OC12 120x1). Czas ekspozycji to 1/1000 sekundy na filmie Fuji ISO 100.

Dodał: Marcin Marszałek - 2003-11-09 19:25:53+01

Uaktualnił: Marcin Marszałek - 2003-11-11 12:29:43+01

*
*


* * 
Kasiopeja na każdy wieczór

Kasiopeja na każdy wieczór
Grafika JPEG 833x582
36kB (5922/1.08)
   Kasjopeja jest jednym z gwiazdozbiorów, które można oglądać właściwie przez cały rok. To jedna z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji. Charakterystyczny kształt litery "W" pozwala na rozpoznanie nawet przez początkujących obserwatorów. Poza tym to dobry "drogowskaz" do innych obiektów, jak na przykład M31 w Andromedzie lub Podwójna Gromada w Perseuszu. Na zdjęciu zaznaczono drogi odszukania tych obiektów.

Dodał: Łukasz Wołyniec - 2002-10-03 15:31:26+02

Uaktualnił: Michał Matraszek - 2005-05-11 23:44:06+02


Źródło: PTMA Białystok
*
*


* * 
Światło zodiakalne

Światło zodiakalne
Grafika JPEG 329x496
30kB (2347/0.51)
   Dominic Cantin sfotografował światło zodiakalne w pobliżu miasta Quebec w Kanadzie w sierpniu 2000 roku, podczas 2 minutowej ekspozycji. Jasna plama to Wenus.

Dodał: Wojciech Lizakowski - 2005-02-23 23:48:21+01

Uaktualnił: Leszek Błaszczyk - 2005-02-24 09:52:57+01


Źródło: Space.com
*
*


* * 
Księżyc odsłania Saturna

Księżyc odsłania Saturna
Grafika JPEG 640x245
31kB (5935/1.02)
   Zdjęcie wykonane przez pana Romana Fangora w grudniu 1973 roku za pomocą teleskopu ze zwierciadłem o średnicy 350 milimetrów na filmie ORWO NP20. Publikacja za zgodą Autora.

Dodał: Michał Matraszek - 2001-10-29 18:32:13+01

Uaktualnił: Tomasz Lemiech - 2001-10-30 19:19:24+01


Źródło: PTMA Warszawa
*
*


Do góry

© 2000-2009 - Klub Astronomiczny Almukantarat
Wszelkie Prawa Zastrzeżone - All Rights Reserved
Nasze serwery są obecne w sieci dzięki uprzejmości WRuta
...
Najlepiej: 1024x768x16M, HTML 4.0, CSS 2.0, JavaScript
Wydawca:  Klub Astronomiczny Almukantarat
Azzie